RURAL BUSINESS AWARDS

FINALISTS 2016

CATEGORIES

Click here to go each category, or scroll down to see the full list.

BEST RURAL START UP

FINALISTS

MIDLANDS

  • Jude Read-HR Consultancy
  • Little Owl Farm Park
  • Cotswold RAW
  • Tanglewood

NORTH

  • North Shire
  • Cripps Healey
  • Lakes & Lambs

SOUTH WEST

  • JRM Agricultural Services
  • Jolly Nice

WALES

  • The Bridge Lodge
  • Clockhouse Lodge LLP

SOUTH EAST

  • The Naked Food Company

OUTSTANDING RURAL DIVERSIFICATION PROJECT

FINALISTS

  • Healey Farms
  • The Pink Pig Farm
  • Askari/Park View Business Centre
  • Foxholes Farm
  • Tissington Hall
  • Raisthorpe Flyers LTD
  • Gibbon Bridge Hotel
  • Green Cow Kitchens

BEST RURAL CLOTHING OR ACCESSORIES BUSINESS

FINALISTS

  • Helen Howe Atelier
  • The Wool Room
  • The Tweed Boutique
  • Game Birds Ladies Shooting Accessories
  • Le Jabot & Stock Company
  • Lakes & Lambs
  • Sporting Hares

RURAL INNOVATION OF THE YEAR

FINALISTS

  • Rural Broadband
  • Rugged Networks t/a AgriCamera
  • Cotswold RAW
  • Interbe
  • Starkey’s Fruit
  • DG Light Haulage Limited

BEST RURAL MANUFACTURING BUSINESS

FINALISTS

  • Cotswold RAW
  • Zettlex
  • Mike Wye & Associates Ltd
  • James Kittow Butcher and Grazier

BEST RURAL PROFESSIONAL SERVICES BUSINESS

FINALISTS

  • Landmark Systems Limited
  • Rural Solutions
  • Scene & Herd Limited
  • UK Rural Skills
  • Wells McFarlane Ltd
  • Centuries Ltd
  • Safety Revolution Ltd
  • Vicky Anderson Ltd
  • Harrier UK Ltd
  • McCartneys LLP
  • Lowe Maintenance Training
  • Agri Advisor Solicitors
  • Farm Creative Limited
  • Atriarc Planning

BEST RURAL CREATIVE OR MEDIA BASED BUSINESS

FINALISTS

  • Scene & Herd Limited
  • Clear Mapping Co
  • Farm Creative Limited
  • Clare Brownlow Pheasant Feather Art
  • Gravity Digital Ltd

SOCIAL ENTERPRISE/COMMUNITY PROJECT OF THE YEAR

FINALISTS

  • Bùth Bharraigh Ltd
  • One the Square Limited
  • Locheilnet
  • The Russell Crowther Jones Foundation operating as VIP Companionship for Older People
  • The Dartington Hall Trust
  • Hill Holt Wood

BEST RURAL TOURISM BUSINESS

FINALISTS

  • Denbies Wine Estates
  • Beech House Holidays
  • Larkbeare Grange
  • Rural Concierge
  • Kilnsey Park Estate
  • Twycross Zoo
  • Tissington Hall
  • North Shire

BEST RURAL SPORTING BUSINESS

FINALISTS

  • E J Churchill
  • Whitbourne Estate
  • Raisthorpe Flyers LTD

RURAL EMPLOYER OF THE YEAR

FINALISTS

  • DG Light Haulage Limited
  • InterBe
  • Foxholes Farm

RURAL ENTREPRENEUR OF THE YEAR

FINALISTS

  • Rural Solutions
  • Gibbon Bridge Hotel
  • Farm Toys Online
  • Foxholes Farm
  • Lakes & Lambs
  • The Naked Food Company
  • Green Cow Kitchens
  • Moor View Alpacas

BEST FOOD & DRINK BUSINESS

FINALISTS

  • Gower Salt Marsh Lamb
  • Starkey’s Fruit Limited t/a TEJS
  • Big Skies Food Company
  • Jolly Nice
  • Keelham Farm Shop
  • Rhosyn
  • The Naked Food Company
  • Claremont Farm Shop – Trustees of the Poulton Hall Estate
  • The Farm Shop Lyne
  • Raisthorpe Manor Fine Foods Limited
  • Otter Brewery

Book Tickets

Book your tickets to the awards ceremony here.

Book Tickets

RBA-fern-white

Reserve Accommodation

All accommodation can be booked directly with The Belfry.

Click to book

Advertise on this site

Would you like to see your business advertised on this website?

With packages starting at £50 a month you can contact one of the team to discuss your options.

Find out more