Facebook
RBA National Winners
2019/20 national

2019/20 National Awards

National Winners & Finalists 2019/20

The 2019/20 National Final was held on Thursday 27th February 2020 at the stunning Monastery Manchester. We were joined by businesses from across the UK to celebrate the rural business sector and the successes of each and every one of our finalists. The competition was close, but, through our lengthy judging process, a panel of around 25 judges selected the very cream of the crop to take home our national awards.

We hope that all of our national finalists enjoyed themselves at our celebration of everything that makes rural Britain unique. Whether or not they won, they should be incredibly proud of themselves and all they have achieved.

See the full list of winners, runners up and finalists below, or click on one of the links to jump to a particular category.

 

Best Rural Start Up   

              Sponsored & Presented by

Ballinger Equine

Ballinger Equine

East

Millin Brook Luxury Dog Boarding

Millin Brook Luxury Dog Boarding

Wales & NI

Spent Shells

Spent Shells

North

Clare Haggas Fine Art and Design ltd

Clare Haggas Fine Art and Design ltd

Midlands

Gear Change Limited

Gear Change Limited

South West

The Courtyard at Wainhill

The Courtyard at Wainhill

South East

Best Rural Diversification Project

              Sponsored & Presented by

The Grey Sheep Co.

The Grey Sheep Co.

South East

Clynfyw Care Farm

Clynfyw Care Farm

Wales & NI

Spilmans

Spilmans

North

Hall Farm Park

Hall Farm Park

Midlands

Wadswick Country Store

Wadswick Country Store

South West

Corkers Crisps Ltd

Corkers Crisps Ltd

East

Best Rural Retail Business

              Sponsored & Presented by

Baa Stool Ltd

Baa Stool Ltd

Wales & NI

Minskip Farm Shop

Minskip Farm Shop

North

Clare Haggas Fine Art and Design ltd

Clare Haggas Fine Art and Design ltd

Midlands

Sam Wilson Studio Ltd

Sam Wilson Studio Ltd

South West

Newlyns

Newlyns

South East

Itteringham Community Shop

Itteringham Community Shop

East

Best Rural Professional Services Business

The Great Out-tours

The Great Out-tours

South East

Giffords Chartered Accountants

Giffords Chartered Accountants

South West

Rural & Business Specialists Ltd

Rural & Business Specialists Ltd

North

Concierge Medical

Concierge Medical

Midlands

Landsker Business Solutions Ltd.

Landsker Business Solutions Ltd.

Wales & NI

Ballinger Equine

Ballinger Equine

East

Best Rural Creative, Artisan or Crafts Business

Sam Wilson Studio Ltd

Sam Wilson Studio Ltd

South West

Rachel Hudson Illustration

Rachel Hudson Illustration

South East

Stacey Moore Ltd

Stacey Moore Ltd

North

UPCYCLED CREATIVE

UPCYCLED CREATIVE

Midlands

Baa Stool Ltd

Baa Stool Ltd

Wales & NI

Geoffrey Parker

Geoffrey Parker

East

Best Rural Digital, Communications or Media Business

           Sponsored & Presented by

TAP

TAP

South East

The Visual Works

The Visual Works

Midlands

The Farmart Magazine

The Farmart Magazine

North

Animated Technologies

Animated Technologies

Wales & NI

SoGlos

SoGlos

South West

Vidoo Film

Vidoo Film

East

Best Rural Social Enterprise, Charity or Community Project

Sponsored & Presented by

The Pheasant at Neenton

The Pheasant at Neenton

Midlands

Llanwrtyd Wells Community Transport

Llanwrtyd Wells Community Transport

Wales & NI

LionMouth Rural Centre

LionMouth Rural Centre

North

Running Deer CIC

Running Deer CIC

South West

Hampstead Norreys Community Shop

Hampstead Norreys Community Shop

South East

Itteringham Community Shop

Itteringham Community Shop

East

Best Rural Tourism Business

               Sponsored & Presented by

Nettlecombe Farm

Nettlecombe Farm

South East

Cottage in the Dales

Cottage in the Dales

North

Hall Farm Park

Hall Farm Park

Midlands

Canvas & Campfires

Canvas & Campfires

Wales & NI

River Dart Country Park

River Dart Country Park

South West

MarGins Walking and Glamping Holidays

MarGins Walking and Glamping Holidays

East

Best Rural Recreational or Outdoor Pursuits Business

Sponsored & Presented by

 

Newlands Adventure Centre

Newlands Adventure Centre

North

The Outdoors Group

The Outdoors Group

South West

Avalanche Adventure Limited

Avalanche Adventure Limited

Midlands

Wild Bushcraft Company

Wild Bushcraft Company

Wales & NI

Winchester Golf Academy

Winchester Golf Academy

South East

Ark Farm Limited

Ark Farm Limited

East

Best Rural Food or Drink Business

               Sponsored & Presented by 

Minskip Farm Shop

Minskip Farm Shop

North

Butterbelle

Butterbelle

Midlands

Oriel Jones Ltd

Oriel Jones Ltd

Wales & NI

Surfing Cow Ice Cream

Surfing Cow Ice Cream

South West

Bignose & Beardy Cider

Bignose & Beardy Cider

South East

Corkers Crisps Ltd

Corkers Crisps Ltd

East

Rural Young Person of the Year

Charlotte Porter

Charlotte Porter

North

Elliott Myatt

Elliott Myatt

South West

Toby Ballard

Toby Ballard

South East

The Triumph Over Adversity Award

               Sponsored & Presented by 

Brickhouse Farm Cottages

Brickhouse Farm Cottages

North

Catsfield Christmas Tree Farm

Catsfield Christmas Tree Farm

South East

Sol Laug Haven C.I.C

Sol Laug Haven C.I.C

Midlands

Croft Farm & Celtic Cottages

Croft Farm & Celtic Cottages

Wales & NI

Running Deer CIC

Running Deer CIC

South West

Godwick Hall

Godwick Hall

East

Sign up for our newsletter

Find out about the latest Awards news and exclusive offers.

You have Successfully Subscribed!